• Yanıtla
  • Yeni Konu
  • Haber Ver
  • Okunmadı Say
  • Gönder
  • Yazdır
  • Favorilerime ekle
  • Yeni Anket

Gönderen Konu: Daire içi sigorta kutusu ile ilgili önemli bilgiler  (Okunma sayısı 3902 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bu konuyu açma gereği duydum çünkü bu konu ile ilgili diğer forumlarda ve çevremde oldukça yanlış bilgilere şahit olmaktayım.

Önemli bilgi 1:
Elektrik iç tesisler yönetmeliğinden;
İç tesislerde kullanılacak fıș ve prizlerin anma değerleri 10 A’in altında olamaz. Belirli bir cihaz için öngörülen prizlerin anma akımları cihaz gücü ile uygun olacak ve bu prizlerin anma akımları 16 A’in altında olmayacaktır.

Piyasada satılan prizlerin çoğu 10A dir. 16A'de bulunmaktadır. Dolayısıyla priz linyemize ait sigortanın 16A'i geçmemesi gereklidir.
Rezistif yük için bu 220v x 16A = 3520w yapar. Ev için kullanılan priz üzerinden bağlanan standart özel linye yükleri (Fırın-Çamaşır-Bulaşık)[Max 2500w] için bir sorun bulunmamaktadır. Yukarıdaki cetvelden de görüldüğü üzere 2,5mm² kesit ile direkt beslenen özel linye yükü için kullanılabilinecek max sigorta akımı 20A dir. Büyük güçte yükler için tüm tesisat ait hesap tetkiki gerekir.

Önemli Bilgi 2:

Daire içi sigorta kutusu Ana Sigortası yani devre kesici her zaman giriştedir. Bu elektriğin kesilerek altında bulunan şalt malzemelerin değişimi için kolaylık sağlar. Kaçak akım rölesi önde yada arkada tesis edilmesinin başka bir teknik izahı yoktur. Çünkü elektrik hızı ışık hızına yakın muazzam değerlerdedir herhangi bir kısadevre durumunda hata akımı ana sigortadan da kaçak akım rölesinden de aynı anda ve aynı sürede geçecektir. Fotoğrafta görüldüğü gibi ana sigortayı nötr kesmeli seçmekte fayda vardır hatta arıza esnasında arızanın lokal bölgede kalması ve kolay tespiti açısından linye sigortalarının da nötr kesmeli seçilmesinde fayda vardır.

« Son Düzenleme: 31 Ocak 2018, 04:44:17 Gönderen: Teknikadam41 »
1988-1992 İzmit Teknik Lisesi Elektrik Bölümü
1993-1997 Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği
33 yıldır Elektriğin içinde olan biri...

• Forum üyesi
  • *
  • Teşekkür +0/-0
Ynt: Daire içi sigorta kutusu ile ilgili önemli bilgiler
« Yanıtla #1 : 03 Mart 2018, 16:25:40 »
Para ve yer sorunum yok farzedin. Ev yaptırıyorum tam bir güvenlik istiyorum sigorta kutumda neler olmalı ?
« Son Düzenleme: 03 Mart 2018, 16:26:13 Gönderen: İnfinity »

• Forum üyesi
  • *
  • Teşekkür +0/-0
« Yanıtla #2 : 10 Mart 2018, 20:30:19 »
Teknikadam sigortalarımız dediğiniz gibi nötür kesmeli olsun kaçak akım rölemizde olsun. Başka birşeye gerek yok mu şimdi bunlar yeterli mi ? Yoksa başka şeylerde koymamız gerekiyor mu?

« Yanıtla #3 : 10 Mart 2018, 22:23:38 »
Teknikadam sigortalarımız dediğiniz gibi nötür kesmeli olsun kaçak akım rölemizde olsun. Başka birşeye gerek yok mu şimdi bunlar yeterli mi ? Yoksa başka şeylerde koymamız gerekiyor mu?

İki soruya birlikte cevap vermiş olalım. Öncelikle topraklamanız çok iyi olmalı.
ilave olarak A.G. parafudr
ilave olarak faz koruma (Gerilim koruma) rölesi
ve AFDD

« Son Düzenleme: 10 Mart 2018, 22:24:31 Gönderen: Teknikadam41 »

• Forum üyesi
  • *
  • Teşekkür +0/-0
« Yanıtla #4 : 11 Mart 2018, 00:04:27 »
Bu afdd yeni üretilmiş bir röle falan mı anlamadım!

« Yanıtla #5 : 11 Mart 2018, 01:04:20 »

Evet ABB firmasına ait ark hatası algılama rölesine ait datasheet ekte bulunmakta. Sorunuzdan videoları izlemediğiniz anlaşılıyor  >:(
« Son Düzenleme: 11 Mart 2018, 01:05:36 Gönderen: Teknikadam41 »

• Forum üyesi
  • *
  • Teşekkür +0/-0
« Yanıtla #6 : 11 Mart 2018, 18:01:29 »

Evet ABB firmasına ait ark hatası algılama rölesine ait datasheet ekte bulunmakta. Sorunuzdan videoları izlemediğiniz anlaşılıyor  >:(

Hiç haberim yoktu bu üründen peki kullanımı mecburimi ?

« Yanıtla #7 : 11 Mart 2018, 21:05:36 »

Hiç haberim yoktu bu üründen peki kullanımı mecburimi ?

Mecburiyet anlayışınıza bağlı. Kimisine göre can emniyeti mecburiyettir kimisine göre yasa ve yönetmelikler. Cevap ilki için evet ikincisi için şimdilik hayır.

• Forum üyesi
  • *
  • Teşekkür +0/-0
« Yanıtla #8 : 27 Mart 2018, 14:36:23 »
Bahsi geçen röle şuanda satılıyor mu? İstesek alabilirmiyiz?

« Yanıtla #9 : 28 Mart 2018, 11:53:48 »
Bahsi geçen röle şuanda satılıyor mu? İstesek alabilirmiyiz?

Üretici firmalarla iletişime geçmek gerek. Son fiyat listelerinde sadece reklamı var şimdilik.

• Forum üyesi
  • *
  • Teşekkür +0/-0
« Yanıtla #10 : 29 Mart 2018, 19:32:05 »
Teşekkürler. Bir arkadaş benden yardım istedi sigorta kutusundaki 16amper sigorta ile birlikte 25amper sayaç sigortasıda atıyor. Bu neden olur ve bu sorun nasıl çözülür?

« Yanıtla #11 : 29 Mart 2018, 23:06:56 »
sayın Desert Hawk,  sigorta atmasının sebebi fazla akım çekmesi  linye hattında  kısa devre olmasıdır, sigortanın bulunduğu linyelerde ki bütün alıcıları kontrol etmen gerekir.
prizlerde , prize takılı alet ve cihazlada sorun olabilir.buatlardaki eklerde sorun olabilir, zamanla bantlar eriyerek kısa devre olabiliyor. fazla akım çektiğinden veya su ile temas halinde olabilir ( özellikle lavoba altı). linyedeki alıcıları kontrol edersen sanırım sebebini bulursunuz.
« Son Düzenleme: 29 Mart 2018, 23:08:21 Gönderen: Bekir Küçükaydın »

• Forum üyesi
  • *
  • Teşekkür +0/-0
« Yanıtla #12 : 30 Mart 2018, 14:11:23 »
sayın Desert Hawk,  sigorta atmasının sebebi fazla akım çekmesi  linye hattında  kısa devre olmasıdır, sigortanın bulunduğu linyelerde ki bütün alıcıları kontrol etmen gerekir.
prizlerde , prize takılı alet ve cihazlada sorun olabilir.buatlardaki eklerde sorun olabilir, zamanla bantlar eriyerek kısa devre olabiliyor. fazla akım çektiğinden veya su ile temas halinde olabilir ( özellikle lavoba altı). linyedeki alıcıları kontrol edersen sanırım sebebini bulursunuz.
Ben derdimi anlatamadım kısa devre nasıl olur nereden kaynaklanır biliyorum. Beni gıcık eden olayın gece olması ve sayaç sigortasıyla linye sigortasının birlikte atması. Buzdolabı çocuğun gece lambası hepsi birden gidiyor. Sadece 16Amperlik sigorta atması gerekirken sayaç sigortam niye atıyor.

« Yanıtla #13 : 30 Mart 2018, 23:51:28 »
Ben derdimi anlatamadım kısa devre nasıl olur nereden kaynaklanır biliyorum. Beni gıcık eden olayın gece olması ve sayaç sigortasıyla linye sigortasının birlikte atması. Buzdolabı çocuğun gece lambası hepsi birden gidiyor. Sadece 16Amperlik sigorta atması gerekirken sayaç sigortam niye atıyor.

Bir önceki mesajınızda arkadaşınızın sorunu olduğunu söylemiştiniz şimdide sayaç sigortam diyorsunuz. Forumumuzda bilmediğiniz bir konu hakkında bilgi almak istiyorsanız bu türden dolambaçlı yolları tercih etmenize gerek yok. Bildiğiniz bir hususta bizi denemeye kalkıyorsanız ki ben bunu yaptığınıza inanıyorum çok ayıp ediyorsunuz.

Eğriyi incelediğinizde Otomatik sigorta anma akımının yaklaşık 10-11 katı değerinde 0,01sn'de açtığı (ani açtığı) görülmekte. Mağlum kısadevre akımları yüksek olduğu için 16A ile 25A sigorta arasında seçiclik (Sellektivite) yoktur. Sellektivite için anma akımının 2 katından fazla bir fark olması gerekir.
Arızanın gece ortaya çıkması gerilim yükselmesinden olabilir. Yüklenmenin azaldığı vakit gerilim yükselir izolasyon kaçakları artar. Kaçak akım rölesi var mı yok mu onuda belirtmemişsiniz.
« Son Düzenleme: 31 Mart 2018, 00:08:40 Gönderen: Teknikadam41 »

• Forum üyesi
  • *
  • Teşekkür +0/-0
« Yanıtla #14 : 01 Nisan 2018, 14:33:55 »
Arkadaş dediğim akrabam o yüzden öyle yazdım herhangi bir art niyetim yok yani. Tanıdık bir usta bulduk tesisat çok eski kabloların değişmesi gerekli dedi kaçak akım rölesi taktı sigortaları değiştirdi şimdilik sorun yok. Yorum yazanlara teşekkür ederim.