• Yanıtla
  • Yeni Konu
  • Haber Ver
  • Okunmadı Say
  • Gönder
  • Yazdır
  • Favorilerime ekle
  • Yeni Anket

Gönderen Konu: Emniyet Röleleri – Nerede ve Nasıl Çalışır?  (Okunma sayısı 1454 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Emniyet Röleleri – Nerede ve Nasıl Çalışır?
« : 10 Eylül 2017, 02:09:32 »
Emniyet Röleleri – Nerede ve Nasıl Çalışır?

Emniyet röleleri emniyet fonksiyonlarını yerine getiren cihazlardır. Bir tehlike durumunda, bir emniyet rölesi riski kabul edilebilir bir seviyeye indirmek için çalışır.

Bir hata oluştuğunda, emniyet rölesi güvenli ve güvenilir bir tepki verecektir.

Her emniyet rölesi belirli bir işlevi izler ve  diğer emniyet rölelerine bağlayarak, bir makine veya tesisin toplam izlemesini gerçekleştirebilirsiniz.

Emniyet röleleri, personel ve ekipman için uzun bir kullanım ömrünün yanında,  güvenli çalışmasını da sağlayacak, mevcut güvenlik standartlarını karşılayan basit ve etkili bir yoldur.

Hem çalışanları korumak ve pahalı kazalar veya ekipman değiştirme olasılığını azaltmak için risklerin azaltılması, herhangi bir iş için birinci öncelik olmalıdır.

Genellikle, riskin azaltılması mümkünse , azaltılmalıdır.

Emniyet rölelerinin bazı işlevleri şunlardır:

*Kontrollü ve güvenli bir şekilde bir hareket durdurma.

*Hareketli korumaların pozisyonunun izlenmesi.

*Erişim sırasında bir kapanış hareketi kesilmesi.


*Acil kapatma / durdurma.


Emniyet Rölesinin Çalışması

Emniyet röleleri çalıştırmak için basit ve açık bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, bunların kullanımı için herhangi bir özel eğitim gerekli değildir.

Genellikle, bir emniyet rölesini çalıştırmak için genel elektrik bilgisi ve belirli durumda gerekli olacak standartların farkındalığı yeterli olacaktır. 

Emniyet röleleri kullanımı,  kompakt tasarımı, yüksek güvenilirliği ve gerekli standartları karşılama yeteneği  ile  yaygın hale gelmiştir. Bunlar güvenlik fonksiyonları gereken makine veya tesisisin ayrılmaz bir bileşeni haline gelmiştir.


Kullanım Alanları

Emniyet rölelerinin kullanıldığı alanlar;

Işık Perdeleri: Işık Perdeleri tripwire bir tür olarak hareket ve zarar verme potansiyeli olan makinenin hareket alanı çevresinde personeli korumak için kullanılır. Cihaz tarafından üretilen kızılötesi ışınların herhangibiri kesildiğinde, bir durdurma sinyali ilgili ekipmana gönderilir. Işık perdeleri genellikle tehlikeden uzaklaştracak bir emniyet rölesine bağlı olacaktır. Bazı emniyet röleleri de güvenlik fonksiyonunun geçici olarak inaktif olmasını sağlayan  bir çeşit kısma işlevselliği ile donatılmış olabilir. Örneğin ; Işık perdeleri ile kullanıldığında,  kısma özelliği güvenlik rölesini aktifleştirmeden perdeden nesnelerin geçmesine izin verebilir.


Emniyet Paspasları: Basınca duyarlı emniyet röleleri, personelin güvenliğini sağlamak ve  diğer güvenlik cihazlarını desteklemek için emniyet paspasları ile birlikte kullanılabilir. Örneğin, bir dizi ışık perdesi , yüklemek veya bir makineyi boşaltmak için erişim sağlayan emniyet paspası etkinken nesneler geçmesine izin vermek için kurulumu yapılabilir.. Emniyet paspasları  bağımsız bir güvenlik önlemi olarak da kullanılabilir. Işık perdeleri gibi,  aktive edildiğinde, bir stop komutu başlatmak için yapılandırılabilir.

Üç pozisyon Cihazlar: Bir uygulamadaki arızayı giderirken  üç pozisyonlu cihazlar gibi emniyet cihazları önemli olabilir. Bu kategoride çeşitli cihazlar vardır. Üç pozisyon cihazlarda genellikle çalıştırmak için belirli bir pozisyonda tutulan basınca duyarlı joystick kullanılır ve kullanıcı joystick’i bıraktığı zaman durma konumuna geri dönecektir.

İki El Kontrol Cihazları: İki el kontrol cihazı,  yüksek derecede emniyet gerektiren operasyonlar için gereklidir. Operatörün tehlikeli alana ulaşmasını engellemek istediğinizde bu tür cihazlar çok önemlidir.

Manyetik Anahtarlar: Bir kapı ya da kapağın kapatılması, iki nesneyi kesiştirmek ya da birbirleriyle aynı hizada getirmek gibi uygulamalarda  manyetik anahtar kullanımı yararlıdır. İki sensörler arasındaki temas kaybolduğunda, bir acil durdurma sinyali  çalışan makineyi güvenle durdurmak için uygun röleye gönderilir. Manyetik anahtarlar kapı veya anahtarlarda kullanıldığında kolay konumlandırma veya gizleme sağlayan çok kompakt yapıdadırlar. Çalışması için mekanik kontak gerekmediği için, manyetik şalterin çalışma ömrü uzun olacaktır. Su, kir ve toz,  değişik  ortam ve koşullarda kullanılabilen manyetik şalteri etkilemez.

Acil Durdurma Butonları: Acil Durdurma Butonları (ayrıca e-stop olarak da bilinir), birisi tehlikede olduğunda  kırılarak bir makineyi durdurmak için kullanılır. Tüm e-stop butonları sarı koruma içinde kırmızı renkli olmalıdır.Kaynak : www.otomasyonadair.com
Bundan daha iyi nasıl olur?
Daha başka neler mümkün?