• Yanıtla
  • Yeni Konu
  • Haber Ver
  • Okunmadı Say
  • Gönder
  • Yazdır
  • Favorilerime ekle
  • Yeni Anket

Gönderen Konu: Kumanda yardim  (Okunma sayısı 2241 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kumanda yardim
« : 30 Ağustos 2019, 19:31:55 »
Mesut bey merhaba
Sizden bur konu hakkinda yardim almak istiyorum.
Normal 1 adet zaman rölesi ile 10 sn ara ile 5 slim role cektirmek istiyorum.yani otomati kaldiracam zaman rolesi 5 tane röleyi 10 sn aralikla devreye alacak

Ynt: Kumanda yardim
« Yanıtla #1 : 30 Ağustos 2019, 20:51:27 »
Mesut bey merhaba
Normal 1 adet zaman rölesi ile 10 sn ara ile 5 slim role cektirmek istiyorum.yani otomati kaldiracam zaman rolesi 5 tane röleyi 10 sn aralikla devreye alacak

Kullanılacak zaman rölesi tipi nedir?

Klasik düz zaman rölesi mi?

On Off süresi ayarlanabilir flaşör Zaman rölesi mi?

5 Adet Slim röle dışında ilave malzeme kullanılacak mı?

Soru eğer klasik zaman rölesi ile çözülmesi isteniyorsa baştan belirteyim,

EKTS çizim ve simulasyon programı ile,  1 adet klasik zaman rölesi ve ilave yardımcı röleler kullanarak, bu sorunun çalıştırılması mümkündür.

Ancak uygulama yaptığınız zaman, istediğiniz çalışma gerçekleşmez.

« Son Düzenleme: 30 Ağustos 2019, 20:57:36 Gönderen: Mesut PÜRMÜSLÜ »
Bundan daha iyi nasıl olur?
Daha başka neler mümkün?

Bu iletiye teşekkür edenler: Barış TUNÇ, Ogltkn

« Yanıtla #2 : 30 Ağustos 2019, 21:02:08 »
Zaman rolesi klasik olacak.5 adet slim röle ile kontaktoru besleyecem.ekts ile degilde kumanda devresini çözdüğümuz vakit uygulamaya dökecem

« Yanıtla #3 : 30 Ağustos 2019, 21:17:30 »
Zaman rolesi klasik olacak.5 adet slim röle ile kontaktoru besleyecem.ekts ile degilde kumanda devresini çözdüğümuz vakit uygulamaya dökecem

Uygulamada 1 adet klasik zaman rölesi ile bu devreyi çalıştıramazsınız.

İkna olmanız için en kestirme yol, 1 adet klasik zaman rölesi alın ve bu zaman rölesini enversör normalde kapalı kontağı üzerinden enerjilendirin.

Zaman rölesini 10 saniyeye ayarlayın ve çalışmasını gözlemleyin, 10 sn sonunda zaman rölesinin kararsız bir çalışma göstererek, resetlenmediğini ve sayma işlemini başa almadığını göreceksiniz. 

On Off süresi ayarlanabilir flaşör Zaman rölesi ve ilave yardımcı röle kullanarak uygulamada sorunsuz çalıştırabilirsiniz.
Daha başka neler mümkün?

Bu iletiye teşekkür edenler: Teknikadam41, Barış TUNÇ, Ogltkn

« Yanıtla #4 : 30 Ağustos 2019, 21:22:12 »
Anladim hocam. Işin asli iyi bir kumanda ve yazilimci arkadasim var iddalasti yapilir diye ama ben cozemedim eger cozum bulamazsam artik obdan ogrenecez

« Yanıtla #5 : 30 Ağustos 2019, 21:38:44 »
Anladim hocam. Işin asli iyi bir kumanda ve yazilimci arkadasim var iddalasti yapilir diye ama ben cozemedim eger cozum bulamazsam artik obdan ogrenecez

EKTS çizim ve simulasyon programı ile bu problemi çalışır halde gösterebilirim.

Bugüne kadar yüzlerce kumanda problemini bilgisayar ortamında simulasyon programları ile çizip çalıştırdım, malesef bir çok devre, hele hele zamanlama devrelerinin bir çoğu uygulamada istenilen çalışmayı gerçekleştirmedi.

Kişi iddiasını ıspat ile yükümlüdür.

Arkadaşınız klasik zaman rölesi kullanarak, uygulamada kararlı bir çalışma gerçekleştiremez.

Ne demek istediğimi daha iyi anlayın diye ;

Ekte 1 zaman rölesi ile periyodik 10 sn çalışıp, 10 sn duran motor devresini ekledim.

Soru : 1 adet klasik zaman rölesi ile, periyodik çalışma mümkün mü ? EKTS ile mümkün, uygulamada mümkün değil.

Görünüşte sorunsuz çalışıyor gözüküyor, uygulamada kararsız çalışarak istenilen çalışmayı tam olarak gerçekleştirmiyor.

« Son Düzenleme: 30 Ağustos 2019, 21:42:46 Gönderen: Mesut PÜRMÜSLÜ »
Daha başka neler mümkün?

Bu iletiye teşekkür edenler: Teknikadam41, by lent, Barış TUNÇ

« Yanıtla #6 : 30 Ağustos 2019, 21:44:05 »
Mesut hocam sizi kumanda konusunda iyi tanirim hic suphem yok tecrubenizden.benim yapacagim 5 adet zaman rolesiyle bu durumu cozmek galiba zamanlarini ayarlayip enerjilenince herbir zaman rolesi kendi slim rolesini cektirsin

Bu iletiye teşekkür edenler: Barış TUNÇ, Uçar

« Yanıtla #7 : 30 Ağustos 2019, 21:50:17 »
Mesut hocam sizi kumanda konusunda iyi tanirim hic suphem yok tecrubenizden.benim yapacagim 5 adet zaman rolesiyle bu durumu cozmek galiba zamanlarini ayarlayip enerjilenince herbir zaman rolesi kendi slim rolesini cektirsin

Amaç uygulama da devreyi çalıştırmak ise, 5 adet zaman rölesine de gerek yok, 1 adet flaşör röle işinizi görür.

www.kontrolkalemi.com forumu @Pardus isimli kullanıcının flaşör röle ile yaptığı benzer bir uygulama.

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/fla%C5%9F%C3%B6r-r%C3%B6le-ile-s%C4%B1ral%C4%B1-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Ft%C4%B1rma-%C3%B6rnek.109335/#post-720807

« Son Düzenleme: 30 Ağustos 2019, 21:51:16 Gönderen: Mesut PÜRMÜSLÜ »
Daha başka neler mümkün?

Bu iletiye teşekkür edenler: Teknikadam41, by lent, Barış TUNÇ

« Yanıtla #8 : 30 Ağustos 2019, 21:58:50 »
Tesekkur ederim mesut hocam

Bu iletiye teşekkür edenler: Mesut PÜRMÜSLÜ, Uçar

« Yanıtla #9 : 31 Ağustos 2019, 12:31:15 »
Mesut bey merhaba

Kullanılacak zaman rölesi tipi nedir?

Klasik düz zaman rölesi mi?

On Off süresi ayarlanabilir flaşör Zaman rölesi mi?

5 Adet Slim röle dışında ilave malzeme kullanılacak mı?

Soru eğer klasik zaman rölesi ile çözülmesi isteniyorsa baştan belirteyim,

EKTS çizim ve simulasyon programı ile,  1 adet klasik zaman rölesi ve ilave yardımcı röleler kullanarak, bu sorunun çalıştırılması mümkündür.

Ancak uygulama yaptığınız zaman, istediğiniz çalışma gerçekleşmez.

Selamlar, soru sorarken ne yapmak istediğinizi yani amacınızı belirtirseniz, bizlerde farklı şeylere boşvere kafa yormamış oluruz.
Burada pompa istasyonuna münefrit kompanzasyon yapılmak isteniyor ve 5 adet kondansatörün sırayla devreye girmesi isteniyor.
Lafı cımbızla çekerek aldım ağzınızdan resmen;
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/kumanda-yardim.129069/
Böyle bir ihtiyaç için bu tür çok kompanentli devreler kullanmak ve kafadan zaman ayarı koymak doğru değildir.
Bu iş için en iyi çözüm eski tip tek fazdan akim bilgisi alan reaktif güç kontrol rölesi kullanmaktır. Kendi çizdiğim devrelerde dahil olmak üzere bu ve benzeri devrelerle bu işi yapmak uygun ve mantikli değildir.
« Son Düzenleme: 31 Ağustos 2019, 13:13:37 Gönderen: Teknikadam41 »
1988-1992 İzmit Teknik Lisesi Elektrik Bölümü
1993-1997 Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği
33 yıldır Elektriğin içinde olan biri...

Bu iletiye teşekkür edenler: Mesut PÜRMÜSLÜ, by lent, Barış TUNÇ

• Forum üyesi
  • *
  • Teşekkür +0/-0
« Yanıtla #10 : 07 Eylül 2019, 05:34:02 »
Arduino timer ve röle kartı kullanılırak yapılabilir.

« Yanıtla #11 : 07 Eylül 2019, 23:23:57 »
Arduino timer ve röle kartı kullanılırak yapılabilir.

Elektronik bilgim zayıftır ama çok basit ve çok ekonomik bir elektronik devreyle bu iş yapılır. Ardunio, Plc v.s bu kadar basit işler için ultra lüks !
1988-1992 İzmit Teknik Lisesi Elektrik Bölümü
1993-1997 Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği
33 yıldır Elektriğin içinde olan biri...

• Forum üyesi
  • *
  • Teşekkür +0/-0
« Yanıtla #12 : 08 Eylül 2019, 01:48:28 »
Arduino nano 21TL 5V 8 kanal röle 30TL enerji kesintisinde işlemcinin çalışmasına gerek var ise aküde işin içine girerse maliyet biraz daha artar.