• Yanıtla
  • Yeni Konu
  • Haber Ver
  • Okunmadı Say
  • Gönder
  • Yazdır
  • Favorilerime ekle
  • Yeni Anket

Gönderen Konu: NÖTR AKIMININ VEKTÖREL HESABI  (Okunma sayısı 73 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NÖTR AKIMININ VEKTÖREL HESABI
« : 09 Ocak 2019, 23:04:14 »
Adı lazım değil popüler forum sitelerinin birinde konuyla ilgili cevabı tam olarak verilmemiş bir sürü yorum gördüm. Oturdum  excelde üç faz vektörel hesabı ile nötr akımının bulunması için program hazırladım. Excel son sürümlerde o özellik var mı bilmiyorum ama verileri ve sonucu koordinat ekseninde otomatik çizdirebilseydim çok daha iyi olacaktı. Meslektaşlarımın çok kafasını kurcalayan ancak sadece vektörel toplamdan ibaret bir işlem olan nötr akımını bulunması xlsx dosyası ektedir. Herkesin faydalanması için formülasyonlara koruma/şifreleme yapmadım. Umarım anlaşılır olmuştur.
Not: Kablo izolasyon kaçaklarındaki farklılıklar ve harmonikler uygulamada sonucu değiştiren faktörlerdir.
« Son Düzenleme: 10 Ocak 2019, 13:03:56 Gönderen: Teknikadam41 »
DOĞRULARI SAVUNMAK VE DOĞRULARI SÖYLEMEK İLE TAVIR KOYMAK ARASINDA BÜYÜK FARK VARDIR. BAZI İNSANLAR İŞİNE GELMEDİĞİ İÇİN BUNU KABULLENMEZLER.

Bu iletiye teşekkür edenler: Mesut PÜRMÜSLÜ, by lent, fahri yetiş, ikayserili

Ynt: NÖTR AKIMININ VEKTÖREL HESABI
« Yanıtla #1 : 10 Ocak 2019, 19:32:15 »
Merhaba Hakan Hocam

Konuyu hakkında bilgim olmadığı için excel'deki bazı verileri anlayamadım. Sonuç kısmı volt mu mesala ? Eğerki biraz detaylandırabilirseniz benim gibi bilmeyen birisi için faydalı olabilir.

Konuyla biraz alakalı gibi geldi. Ekteki döküman güzel bir makaleye benzediği için paylaşmak istedim.

Bu iletiye teşekkür edenler: fahri yetiş

Ynt: NÖTR AKIMININ VEKTÖREL HESABI
« Yanıtla #2 : 11 Ocak 2019, 09:51:23 »
Merhaba Hakan Hocam

Konuyu hakkında bilgim olmadığı için excel'deki bazı verileri anlayamadım. Sonuç kısmı volt mu mesala ? Eğerki biraz detaylandırabilirseniz benim gibi bilmeyen birisi için faydalı olabilir.

Konuyla biraz alakalı gibi geldi. Ekteki döküman güzel bir makaleye benzediği için paylaşmak istedim.

Merhaba İlker bey. Dökümanı inceledim daha önce okumuş olduğum bir yazıydı ama konumuzla alakası yok. Yazıda arıza durumu ve arıza akımlarından bahsedilmekte. Ben ise üç fazlı sistemde nötr iletkeninden trafoya dönen akımın hesabını yapmaya çalıştım. Bu konuyla ilgili internette ve kitaplarda çok arama yaptım, sadece ohmik yüklerde nötr akımı hesabı gösteriliyor bunun dışında hiç bir dökümantasyon bilgi bulamadım. Özetle yapmış olduğum hesap fazlara ait farklı yük empedansları olan bir tesiste nötr akımının değerinin bulunmasıdır.
DOĞRULARI SAVUNMAK VE DOĞRULARI SÖYLEMEK İLE TAVIR KOYMAK ARASINDA BÜYÜK FARK VARDIR. BAZI İNSANLAR İŞİNE GELMEDİĞİ İÇİN BUNU KABULLENMEZLER.

Bu iletiye teşekkür edenler: ikayserili