• Yanıtla
  • Yeni Konu
  • Haber Ver
  • Okunmadı Say
  • Gönder
  • Yazdır
  • Favorilerime ekle
  • Yeni Anket

Gönderen Konu: A.G gerilim düşümü hesaplaması  (Okunma sayısı 54 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

A.G gerilim düşümü hesaplaması
« : 03 Aralık 2018, 21:51:12 »
Elektrik mühendisleri odasının yayınladığı pdf eklentisi hakkında yorumlarınızı almak isterim.Bilindiği gibi a.g gerilim düşümü hesaplarında dc direnci dikkate alınarak hesap yapılmakta kablo reaktansı hesaba dahil edilmemektedir.Sadece o.g ve y.g gerilim düşümü hesaplarında bu değerleri görmekteyiz.Paylaştığım eklentide a.g içinde reaktansın hesaplanması gerektiğini 16 mm kare iletkene kadar dikkate alınmaması 16 mm kare den büyük iletkenlerde ise kesinlikle dikkate alınması gerektiğini görüyoruz.farklı sitelerde yaptığım araştırmalarda eski sistem hesaplama ile yeni sistem arasında %30-40 civarı bir hata payı olduğunu söylüyorlar.Hesap yönünden de incelediğimizde gerçekten de durumun öyle olduğunu görüyoruz.Fakat normalde bu sorun uygulamada hataya sebep olmuyor çünkü genelde hesap ettiğimiz nominal akım değerinde sistem çalışmadığından problem çıkmıyor.

Bir çok kişini gerilim düşümü hesabını yaparken aktif gücü baz aldığını maalesef görmekteyiz.Reaktans değerlerini incelediğimizde 16 mm kare iletkenden büyüdükçe reaktans değerinin neredeyse dc direncine yaklaştığını görmekteyiz.Buda güç kaybı ve gerilim düşümü yönünden negatif bir değer olarak yansıyor sisteme
« Son Düzenleme: 03 Aralık 2018, 23:03:20 Gönderen: emodiyator »
İnsanların en çok inandıkları şeyler, en az anladıklarıdır

EMRULLAH  NASIR
 
Bu iletiye teşekkür edenler: Teknikadam41, fahri yetiş

Ynt: A.G gerilim düşümü hesaplaması
« Yanıtla #1 : 05 Aralık 2018, 13:22:52 »
Teknik Kütüphanemizde bulunması gereken değerli bir doküman. Paylaşım için teşekkürler. Burada kablo endüktif reaktansının etkisi devede kulak kalırken yükün endüktif reaktansının (Cosfi değerinin düşük ve fi açısının yüksek olduğu yüklerde) sonucu etkileyebilecek yönde bir değişime sebep olduğunu görmekteyiz. Bazı uygulamalarda bu yüzden sıkıntı yaşandığına,  sonradan münferit kompanzasyon yapılması gereken işlere de şahit oldum.
Bu hesabın farklılık yaratacağı yük grubu yüksek kesitte kablolar ile düşük cosfi'ye sahip yüklerdir. Bakır iletkenlik katsayısı şuanki hesaplarda da maalesef hala 56 değeri alınmaktadır. İletkenlik katsayı değişimi, yüksek kesit düşük cosfi gibi kritik durumlarda hesap eski hesaba nazaran kayda değer fark  oluşturmaktadır. Redüksiyon faktörü değerlendirmesinde toprakta ve havada iki grup üzerinden değerlendirme yapılmakta oysa uygulamada kablolar boru içinden atılmaktadır. Boru içinde kablo yaz ayında konserve etkisine maruz kalmaktadır böyle bir ortam ise değerlendirme kriterlerinde dahi yoktur.
Netice olarak hesap sunucunun  kablo kesit verilerine yakın olduğu ucu ucuna kaldığı , üstte belirttiğim olumsuzlukların üstüste geldiği durumlar için bu hesaplama yöntemiyle kesitin belirlenmesi doğru olacaktır. Zaten proje ve hesaplarda öngörülmeyen uygulamada ortaya çıkan bazı olumsuzluklarda önümüze sorun olarak çıkabilmektedir (Kablo/Bara bağlantı direnci, pabuç işçiliği, pabuç kalitesi v.b.). Sizinde belirttiğiniz gibi kurulu güçten talep gücünün projede hesapsal olarak belirlenmesiyle  uygulamada çekilen yük arasında büyük farklar oluştuğu için hesaplamadaki farklar istisnai durumlar hariç sonucu etkilemiyordu. Ancak özellikle  münferit yüklerde yeni hesaplama yöntemi ayağımızı yere sağlam bastıracak hatayı minimize edecek bir analiz şekli olacaktır.

« Son Düzenleme: 05 Aralık 2018, 19:54:40 Gönderen: Teknikadam41 »
AMACIMIZ DOĞRU BİLGİ PAYLAŞIMINI SAĞLAMAKTIR.
 
Bu iletiye teşekkür edenler: emodiyator, fahri yetiş