• Yanıtla
  • Yeni Konu
  • Haber Ver
  • Okunmadı Say
  • Gönder
  • Yazdır
  • Favorilerime ekle
  • Yeni Anket

Gönderen Konu: PIR Sensör (Hareket sensörü) incelenmesi  (Okunma sayısı 1431 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

PIR Sensör (Hareket sensörü) incelenmesi
« : 30 Mayıs 2018, 13:16:31 »
Hareket Dedektörleri
Güvenlik sistemlerinde en önemli algılayıcı hareket dedektörüdür. Güvenlik ihlalini ve bir ortama giriş yapıldığını algılamak için en çok kullanılan güvenlik elemanıdır. Bu dedektörlere PIR (Pasif Infrared) dedektör de denir. PIR (pasif infrared) dedektör canlı varlıkların yaydığı kızıl ötesi enerjiyi algılama prensibine göre çalışır. Sadece hareket eden canlı varlıkları görür. Hiç bir ışın yaymaz, sadece alıcıdır. 160 derece açıda yarım daire şeklinde yayılmış çubuklar hâlinde alış yapar. Normal PIR’ların haricinde, Dual PIR (bir kılıfta çift PIR), dijital PIR (fare, kedi gibi hayvanları görmeyen) gibi değişik çeşitleri de vardır. Soygun alarm sistemlerinde en çok kullanılan dedektör tipidir. 15 metreye kadar algılama yapabilir.

Çalışma özelliklerine göre dedektörler iki sınıfa ayrılabilir: Anolog ve dijital hareket dedektörleridir. Bazı dedektörler ise yanlış alarmı önlemek için evcil hayvan duyarlılığı olacak şekilde üretilir.

Analog Hareket Dedektörleri
Standart dedektörler bu tiptedir. nalog dedektörler hareketi algıladığında kontakları derhâl konum değiştirir. Ortamdaki ısı değişimini algılama prensibiyle çalışır.Tek sensörlü ve iki sensorlu çeşitleri vardır. İki sensörlü sistemde hata payını düşürmek için ikinci bir algılayıcı bulunur.

Dijital Hareket Dedektörler
Temel çalışma prensipleri analog dedektörler ile aynı olsa da bu dedektörler termal hareketi algıladığında derhâl alarm vermez. Elektronik kontrol kartı dijital devrelerden oluşur ve hareket algılamada keskinliği arttırır hatayı en aza düşürür. Dijital entegrelerde ayrıca yazılım bulunur.
 
Evcil Hayvan Ayırıcı Dedektörler
Bazı kullanıcılar evlerinde evcil hayvan bulundururlar. Bu durumda dedektörün sağlıklı algılaması mümkün olmaz ve devamlı alarm durumunda çalışır. Bu tip yerlerde, ayrıca depo, büyük alışveriş merkezleri, iş merkezleri gibi yerlerde binaya girebilecek küçük hayvanların algılanmaması için 20-30 kg ağırlığı bulunan nesneleri algıladığında çıkış vermeyecek şekilde imal edilmiş dedektörler kullanılır. Böylece yanlış alarmın önüne geçilir.

     

Hareket sensörünün sağlamlık kontrolünün yapılması sırasında izlenecek işlem sırası:
1. Üst kapak açılır.

2. Led uyarısı ilgili kısa devre elemanıyla aktif hale getirilir.

3. Tüm bağlantı terminallerine birer iletken bağlanır.

4. 12 Voltluk besleme gerilimi 3 ve 4 nolu klemenslere 3 nolu terminal +, 4 nolu terminal – polaritede olacak şekilde uygulanır.

5. Hareket algılandığında ledin yandığı ve hareket kesildikten bir süre sonra ledin söndüğü gözlemlenir.

6. Avometre direnç ölçme konumuna alınarak tamper klemenslerine bağlanır.

7. Led sönükken avometre küçük direnç, led yanıkken ise sonsuz direnç göstermelidir.

8. Üst kapak kapatılır.

9. Avometre direnç ölçme konumuna alınarak alarm klemenslerine bağlanır ve sensörün harekete olan tepkisi avometreden izlenir. Led sönükken avometre küçük direnç, led yanıkken ise sonsuz direnç göstermelidir.
Spina Bifida     temrinlerim.org     Robotik Center
MESLEĞE BAŞLANGIÇ: SENE 1983 CUMHURİYET ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ ELEKTRONİK BÖLÜMÜ BOLU