Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Yüksek Gerilim / Ynt: Ring Sistemi ile ilgili iki sorum var
« Son İleti Gönderen: fbrvo 07 Aralık 2018, 11:18:04 »
Müsait oldugumda detay vermeye çalısırım dediğiniz için söylemiştim abi yanlış anlaşılmasın,birde şöyle birşey elektrik ag ile ilgili döküman kaynak anlatımlar vs çokça sabit konular olarak bulunmakta ama yg biraz daha düşük bu işle ugrasmak isteyenlere elınızde faydalandıklarınızı koymanız çok yararlı olur hocam
2
Elektrik / Ynt: A.G gerilim düşümü hesaplaması
« Son İleti Gönderen: Teknikadam41 05 Aralık 2018, 13:22:52 »
Teknik Kütüphanemizde bulunması gereken değerli bir doküman. Paylaşım için teşekkürler. Burada kablo endüktif reaktansının etkisi devede kulak kalırken yükün endüktif reaktansının (Cosfi değerinin düşük ve fi açısının yüksek olduğu yüklerde) sonucu etkileyebilecek yönde bir değişime sebep olduğunu görmekteyiz. Bazı uygulamalarda bu yüzden sıkıntı yaşandığına,  sonradan münferit kompanzasyon yapılması gereken işlere de şahit oldum.
Bu hesabın farklılık yaratacağı yük grubu yüksek kesitte kablolar ile düşük cosfi'ye sahip yüklerdir. Bakır iletkenlik katsayısı şuanki hesaplarda da maalesef hala 56 değeri alınmaktadır. İletkenlik katsayı değişimi, yüksek kesit düşük cosfi gibi kritik durumlarda hesap eski hesaba nazaran kayda değer fark  oluşturmaktadır. Redüksiyon faktörü değerlendirmesinde toprakta ve havada iki grup üzerinden değerlendirme yapılmakta oysa uygulamada kablolar boru içinden atılmaktadır. Boru içinde kablo yaz ayında konserve etkisine maruz kalmaktadır böyle bir ortam ise değerlendirme kriterlerinde dahi yoktur.
Netice olarak hesap sunucunun  kablo kesit verilerine yakın olduğu ucu ucuna kaldığı , üstte belirttiğim olumsuzlukların üstüste geldiği durumlar için bu hesaplama yöntemiyle kesitin belirlenmesi doğru olacaktır. Zaten proje ve hesaplarda öngörülmeyen uygulamada ortaya çıkan bazı olumsuzluklarda önümüze sorun olarak çıkabilmektedir (Kablo/Bara bağlantı direnci, pabuç işçiliği, pabuç kalitesi v.b.). Sizinde belirttiğiniz gibi kurulu güçten talep gücünün projede hesapsal olarak belirlenmesiyle  uygulamada çekilen yük arasında büyük farklar oluştuğu için hesaplamadaki farklar istisnai durumlar hariç sonucu etkilemiyordu. Ancak özellikle  münferit yüklerde yeni hesaplama yöntemi ayağımızı yere sağlam bastıracak hatayı minimize edecek bir analiz şekli olacaktır.

3
Elektrik / A.G gerilim düşümü hesaplaması
« Son İleti Gönderen: emodiyator 03 Aralık 2018, 21:51:12 »
Elektrik mühendisleri odasının yayınladığı pdf eklentisi hakkında yorumlarınızı almak isterim.Bilindiği gibi a.g gerilim düşümü hesaplarında dc direnci dikkate alınarak hesap yapılmakta kablo reaktansı hesaba dahil edilmemektedir.Sadece o.g ve y.g gerilim düşümü hesaplarında bu değerleri görmekteyiz.Paylaştığım eklentide a.g içinde reaktansın hesaplanması gerektiğini 16 mm kare iletkene kadar dikkate alınmaması 16 mm kare den büyük iletkenlerde ise kesinlikle dikkate alınması gerektiğini görüyoruz.farklı sitelerde yaptığım araştırmalarda eski sistem hesaplama ile yeni sistem arasında %30-40 civarı bir hata payı olduğunu söylüyorlar.Hesap yönünden de incelediğimizde gerçekten de durumun öyle olduğunu görüyoruz.Fakat normalde bu sorun uygulamada hataya sebep olmuyor çünkü genelde hesap ettiğimiz nominal akım değerinde sistem çalışmadığından problem çıkmıyor.

Bir çok kişini gerilim düşümü hesabını yaparken aktif gücü baz aldığını maalesef görmekteyiz.Reaktans değerlerini incelediğimizde 16 mm kare iletkenden büyüdükçe reaktans değerinin neredeyse dc direncine yaklaştığını görmekteyiz.Buda güç kaybı ve gerilim düşümü yönünden negatif bir değer olarak yansıyor sisteme
4


Olayı vektörel olarak gösterip trigonometrik hesaplarla ispatladım. Sık sorulan sorulardan birisidir.
5
Elektrik Tesisat - AG - OG Projeleri / Yer altı Enerji Hatları
« Son İleti Gönderen: Teknikadam41 01 Aralık 2018, 13:44:24 »
Yer altı Enerji Hatları Megep dokümanı ektedir.
6
Elektrik Tesisat - AG - OG Projeleri / Elektrik Pano Monitörlüğü
« Son İleti Gönderen: Teknikadam41 01 Aralık 2018, 13:31:35 »
Pano Montörlüğü ile ilgili Megep dökümanları;

7
Yüksek Gerilim / O.G. Hücreler
« Son İleti Gönderen: Teknikadam41 01 Aralık 2018, 13:25:07 »
Her ne kadar O.G. tabiri yerine 1kV üstü Y.G. tabiri kullanılsa da alışkanlık gereği O.G. tabirini kullanmaya devam ediyoruz.

O.G. Giriş Hücreleri
O.G. Çıkış Hücreleri
O.G. Ölçü Hücreleri

Megep dokümanları ektedir.

8
Kompanzasyon / Ynt: KAFA KARIŞTIRAN GÜÇ: REAKTİF GÜÇ
« Son İleti Gönderen: Teknikadam41 01 Aralık 2018, 13:14:54 »
Aslında yazdıklarım eksik ve hatalı  olduğu için yanlış anladınız beni herhalde.Verdiğim örnekte aktif güç 53 kw 0,80 cosinüs kabülüyle 66 kva  yani vektörel akım 100 amper aktif akım ise 80 amper yani tam kompanzasyon sağlandığında çekilecek olan akım iletken direnci de 0,30 kabul ettim.Buna göre hesap yaptım burada 0,98 cosinüsün hesabı yani % 75 den cosfi 1 yapmanın sonucunu yazmışım yorgunluktan olsa gerek fakat hesapta yanlışlık yok. Yanlışım %19 dan bahsedip kalkıp cosinüs 0,80 yani %75 reaktifi olan bir örnek yapmışım hata benim.Bu nedenle sizinde kafanızı karıştırdım.

Bir takım yanlışlıklar olsa da aslında iyi bir çalışma oldu. Bende bu derece detaylı bir irdeleme yapmamıştım aslında.
Güç büyüdükçe kayda değer farklar olduğunu gördük hep birlikte (Tabii ki bu hesaplamalarda aldığımız kablo direncinin 1km için olduğunu da unutmayalım :D ). Teşekkürler.
9
Kompanzasyon / Ynt: KAFA KARIŞTIRAN GÜÇ: REAKTİF GÜÇ
« Son İleti Gönderen: emodiyator 01 Aralık 2018, 12:56:06 »
Aslında yazdıklarım eksik ve hatalı  olduğu için yanlış anladınız beni herhalde.Verdiğim örnekte aktif güç 53 kw 0,80 cosinüs kabülüyle 66 kva  yani vektörel akım 100 amper aktif akım ise 80 amper yani tam kompanzasyon sağlandığında çekilecek olan akım iletken direnci de 0,30 kabul ettim.Buna göre hesap yaptım burada 0,98 cosinüsün hesabı yani % 75 den cosfi 1 yapmanın sonucunu yazmışım yorgunluktan olsa gerek fakat hesapta yanlışlık yok. Yanlışım %19 dan bahsedip kalkıp cosinüs 0,80 yani %75 reaktifi olan bir örnek yapmışım hata benim.Bu nedenle sizinde kafanızı karıştırdım.

10
Kumanda Devre Şemaları / Ynt: 3 buton 2 motor
« Son İleti Gönderen: Teknikadam41 01 Aralık 2018, 12:19:29 »
Birinci buton basılı kaldığı sürece her iki motor ileri yönde hareket eder. İkinci buton basılı kaldığı sürece her iki motor geri yönde hareket eder. Üçüncü butona basılırsa ikinci motor hiç bir zaman ileri ya da geri dönmez fakat diğer motor işlevini yerine getirmeye devam eder.
3. Buton devresinde mühürleme olmadığı için cümlede bir düzeltme yapmak gerekir;

Mevcut Cümle;
"Birinci buton basılı kaldığı sürece her iki motor ileri yönde hareket eder. İkinci buton basılı kaldığı sürece her iki motor geri yönde hareket eder. Üçüncü butona basılırsa ikinci motor hiç bir zaman ileri ya da geri dönmez fakat diğer motor işlevini yerine getirmeye devam eder."

Olması gereken Cümle;
Birinci buton basılı kaldığı sürece her iki motor ileri yönde hareket eder. İkinci buton basılı kaldığı sürece her iki motor geri yönde hareket eder. Üçüncü butona basılı kaldığı sürece ikinci motor hiç bir zaman ileri ya da geri dönmez fakat diğer motor işlevini yerine getirmeye devam eder.
Sayfa: [1] 2 3 ... 10