Gönderen Konu: Kompanzasyonda büyük yanılgı  (Okunma sayısı 365 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teknikadam41

Kompanzasyonda büyük yanılgı
« : 18 Mart 2021, 15:39:57 »
Kompanzasyon konusu ile ilgili forumlarda, nette  çok yanlış ifadeler kullanıldığını  ve çok yanlış bilgiler verildiğini gördüm. Sonuç olarak bu konuyu açmak zorunluluğu hissettim.
Yanlışın en büyüğü reaktif enerji santrallerde üretilip yüke kadar ulaştırılır ifadesindedir bu farklı şekillerde telafuz edilmekte. Santral yüke reaktif basar, jeneratör yüke reaktif basar.  ;D

1) Reaktif enerji santralde üretilmez. Reaktif enerji yükten dolayı oluşan bir sonuçtur, santralde üretilip yüke iletilen bir enerji değildir.
2) Santralin ürettiği reaktif enerji olmadığı için üretilen enerjinin cosfi değeri diye de bir tabir yoktur. Cosfi değeri sisteme bağlı olan yüklerin ohmik direncine(R), endüktif reaktansına (XL) veya kapasitif reaktansına(XC) bağlıdır. Her fazdaki yüklenme farklı olduğundan her fazın akımı ile gerilimi arasındaki açı (cosfi) değeri farklıdır.

Akademik bir sunumdan almış olduğum sayfada durum izah edilmektedir. Santrallerimizde enerji üreten senkron jeneratörlere bağlı olan yük durumlarında oluşan gerilim düşümleri görülmektedir.
Örneğin Hidroelektrik santrelinde Senkron jeneratör gücünü miline bağlı olduğu türbinden alır. Aktif güç talebi arttıkça devir düşer devirin düşmesi frekansın düşmesi demek olacağından devrin düşmemesi için türbin kanat açıları kapanma yönüne doğru açı yapar. Ohmik yüklerden kaynaklanan aktif güç ihtiyacı ve iletim hatlarının Pcu=I^2xR bakır kaybı buradan karşılanır, hattın endüktif reaktansından kaynaklanan gerilim düşümü uyartım akımı ile karşılanır. Endüktif reaktif güç XL(endüktans) sargılı cihazlardan kaynaklanır motor,trafo,matkap,v.s. R+XL formatında olup şebekeden hem aktif hem reaktif güç çekerler.
İhtiyaç olan Reaktif gücün karşılanma olayı diye birşey söz konusu değildir. Endüktif reaktif yüklerden kaynaklanan gerilim düşümü alternatörün uyartım akımının arttırılıp çıkış geriliminin yükselmesi ile sağlanır. Yani uyartım akımı arttırılarak faz açısı düzelmez, endüktif reaktif yüklerden dolayı oluşan gerilim düşümü tolare edilir. Bu olayın santrale minimum seviyede etki yapması için gerek AG'de gerek YG'de kompanzasyon yapılır. olay bundan ibarettir.
« Son Düzenleme: 18 Mart 2021, 21:37:25 Gönderen: Teknikadam41 »
MESLEĞE BAŞLANGIÇ YIL 1988 İZMİT TEKNİK LİSESİ ELEKTRİK BÖLÜMÜ
TEKNİKTE ÖLÇÜM ESASTIR.

Bu iletiye teşekkür edenler: Mesut PÜRMÜSLÜ, excalibur13, Uğur ÇOTUK

Çevrimdışı excalibur13

Ynt: Kompanzasyonda büyük yanılgı
« Yanıtla #1 : 18 Mart 2021, 22:26:08 »
Bu açıklamanızda geçmişte farklı forum sitelerinde  çokça tartışılan bir konunun da cevabı verilmiş oluyor aslında. Sürekli olarak tartışılan konu jeneratör devrede iken kompanzasyon devrede olmalı mıdır sorusu hem kafa karışıklığı hem de yanlış uygulamalara neden olmaktadır. Uygulamalı şahit olduğum bir olayı paylaşmak isterim. Sitemde 350 kva 2 adet senkron jeneratör otomatik olarak devreye girmekte bu böyle iken jeneratör motorlu şalter ile otomatik olarak sistem yükünü beslemeye başladığında yüke paralel olan kompanzasyon panosu rölesinin sapıttığını gördüm cosinüs farklı şekilde sürekli değişmekte reaktif bir kapasifi göstermekte sonra aniden endüktife geçmekte olup sürekli olarak bu şekilde devam etmekteydi. Açıklamanız bu konunun da cevabı aslında.
EMRULLAH NASIR

Bu iletiye teşekkür edenler: Mesut PÜRMÜSLÜ, Teknikadam41, Uğur ÇOTUK