Gönderen Konu: Teklas Fabrikasının UPS beslemesi anım  (Okunma sayısı 375 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teknikadam41

Teklas Fabrikasının UPS beslemesi anım
« : 09 Mart 2021, 15:17:56 »
Bende anı çok aklıma geldikçe faydalı olması açısından paylaşmaya çalışıyorum. Uzuun yıllar önce (15-16 yıl) özel sektörde bir firmada çalışıyorum saat 17:00 olmuş patron beni yanına çağırdı, Hakan bey Teklas fabrikasının UPS ünitesini bir transfer sistemi üzerinden besleyeceğiz. Sistemde 2 trafo var Trafo-1 yükleri jeneratör destekli, Trafo-2 yükleri sadece şebekeden besleniyor. Bizden istenen Sistemin TR-2'den beslenmesi arıza ve bakım durumunda UPS ünitesi Trafo-1+jeneratör sisteminden beslenecek bunun kumanda şemasını hazırla ustayla dükkanlar kapanmadan malzemelerini hemen alın yarın bu sistemi kuracaksınız dedi. Usta bana abi patron masada birşeyler karaladı devreyi oluşturamadı kızdı seni çağırdı dikkat et dedi. Sorun değil hallederiz diyerek paylaştığım devreyi çizdim. Malzemeleri aldık, atölyede kurduk denedik pazar günü de fabrikada montajını yaptık.

« Son Düzenleme: 09 Mart 2021, 15:18:55 Gönderen: Teknikadam41 »
MESLEĞE BAŞLANGIÇ YIL 1988 İZMİT TEKNİK LİSESİ ELEKTRİK BÖLÜMÜ
TEKNİKTE ÖLÇÜM ESASTIR.

Bu iletiye teşekkür edenler: Mesut PÜRMÜSLÜ, by lent, Uğur ÇOTUK

Çevrimdışı Yılmascan

Ynt: Teklas Fabrikasının UPS beslemesi anım
« Yanıtla #1 : 10 Mart 2021, 13:11:19 »
Harikasın abi....👏🏽👏🏽👏🏽 bu anıyı paylaştığın için teşekkürler..
Sana katılıyorum.
Fakat unutma insanın kafasına gelen herşeyi bur anlamda olumlu veya olumsuz cevap arayıp,bulmak ister yani suç benim değil,beyanımındır.🤣
Saygılarımla...

Bu iletiye teşekkür edenler: Teknikadam41, Uğur ÇOTUK

Çevrimdışı Teknikadam41

« Yanıtla #2 : 10 Mart 2021, 14:36:04 »
Harikasın abi....👏🏽👏🏽👏🏽 bu anıyı paylaştığın için teşekkürler..
Sana katılıyorum.
Fakat unutma insanın kafasına gelen herşeyi bur anlamda olumlu veya olumsuz cevap arayıp,bulmak ister yani suç benim değil,beyanımındır.🤣
Saygılarımla...

Ben teşekkür ederim sağolun.

Estağfurullah yanlış anlaşıldığımı farkettim. Ben bir konuda bilgi edinmek isteyen meslekteşlarımın saçma sapanda olsa soru sormalarından yanayım. Çünkü bizde o yollardan geçtik aklıma takılanı sorsam acaba rezil olurmuyum diye hocalarımıza, büyüklerimize soramadığımız sorularımız olurdu. Bu olay teknik elemanın gelişmesine set vuran engel olan bir olaydır bunu kesinlikle tasvip etmem. 3-4 sene kadar önce stajerimin hocası öğrencisini kontrol için işyerimize geldi bana Hakan bey çocuğun durumu nasıl dedi? Hocam ilgi alaka yok öğrencinize doküman verdim anlatımlarda bulundum bana 1 tane bile soru sormadı dedim. Hocamız benden daha dertliymiş Hakan bey sınav yapıyorum soruların formüllerini tahtaya yazıyorum sınıfta en yüksek not 100 üzerinden 35 çıldıracağım emekliliğe gün sayıyorum dedi. Üzüldüm.

Benim anlatmak istediğim olay farklı, pratikte uygulaması gereksiz, mantıksız olan şeyler üzerinden mantık yürütüp kafamızda cevabı işe yaramayacak türden sorular oluşmasın. Çünkü bu tür sorular ve cevapları bize hiç bir fayda sağlamaz. Bunun yerine benim aklıma birşey geldi ama bunu pratikte nasıl uygulayabiliriz diye düşünerek sorular sormamız gerekir çünkü bizim bu tür sorulara ve cevaplarına çok ihtiyacımız var. Özetle işimize yarayacak bilmediğimiz o kadar çok şey varken işimize yaramayacak olaylar üzerinde kafa yormamamız gerekir.

Genç teknik elemanlara tavsiyem komikte olsa, saçma da olsa soru soralım ama araştırmacı olalım, okuyalım, sorularımız ne kadar kaliteleşirse bilgi seviyemiz o derece kaliteli olur ve artar. Sene ya 1996 yada 1997 elektrik makinaları dersine İ.T.Ü'den gelen efsane Hocamız Prof Faik MERGEN'in hiç unutamadığım bir sözü aklıma geldi. "Bizlerin bilgi ve tecrübeyi edinmek için harcadığı eforu ve zamanı sizlerde aynı miktarda harcayarak edinirseniz ülke olarak hiç bir şekilde gelişemeyiz o yüzden beni iyi dinleyin" derdi. Defter kitap açık sınav yapardı, Mühendis adam neyi nerede kullanacağını bilen insandır ezberci insan değildir derdi. Bu devirde bu kalitede hocalarımızın sayısı maalesef azaldı.

Saygılarımla.

« Son Düzenleme: 10 Mart 2021, 14:39:28 Gönderen: Teknikadam41 »
MESLEĞE BAŞLANGIÇ YIL 1988 İZMİT TEKNİK LİSESİ ELEKTRİK BÖLÜMÜ
TEKNİKTE ÖLÇÜM ESASTIR.

Bu iletiye teşekkür edenler: by lent, Uğur ÇOTUK

Çevrimdışı Yılmascan

« Yanıtla #3 : 14 Mart 2021, 14:33:43 »
Saygılar bizden değerli hocam.
Beynime takılan her ne varsa uygulamada olur veya olmaz,
Dediğim gibi sorma ve öğrenme ihtiyacını duyuyor ise  bey'nim demekki onun onu öğrenmeye ihtiyacı olduğu içindir.
Tabiki sizlerin de değerli katkılarınızla cevap bulmak gerçekten minnettarız.Çok teşekkürler hep varolun.
Saygılarımla.
İyiki varsınız.

Bu iletiye teşekkür edenler: Teknikadam41